Licensed to Kettle Moraine Lutheran High School
                                       HY-TEK's Meet Manager 8/12/2017 06:30 PM
                       Kettle Klomp 5k 2017 - 8/12/2017                        
                                  Jackson, WI                                  
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 9&U 5000 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Women 9 & Under
  1 Zastrow, Sophia            9 Jackson, WI                    28:35.75  
 
Event 1  Women 10-13 5000 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Results - Women 10-13
  1 Schopper, Kyra            12 Menomonee Falls, WI            24:26.75  
  2 Fountas, Emily            13 Mount Horeb, WI                27:58.80  
  3 Cain, Allis               12 Jackson, WI                    28:16.70  
  4 Walz, Ella                12 Jackson, WI                    28:46.55  
  5 Walz, Ava                 10 Jackson, WI                    30:48.47  
  6 Kelley, Maddie            12 Cedarburg, WI                  44:40.83  
 
Event 1  Women 14-15 5000 Meter Race Walk
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Results - Women 14-15
  1 Ollendick, Anna           14 Mount Horeb, WI                22:06.90   1 
  2 Bell, Maya                14 West Bend, WI                  28:51.90   1 
  3 Weber, Peyton             15 Germantown, WI                 29:44.49   1 
  4 Gold, Allison             14 Colgate, WI                    30:16.96   2 
  5 Jacak, Daphne             14 UNA                            30:40.06   2 
  6 Ott, Hannah               14 Germantown, WI                 36:17.91   2 
  7 Cain, Grace               14 Jackson, WI                    36:18.18   2 
  8 Schaller, Angelee         15 jackson, WI                    38:58.90   2 
  9 Freeman, Jenna            15 Milwaukee, WI                  40:03.40   2 
 10 Wagner, Maddy             15 Jackson, WI                    40:03.72   2 
 11 Bernarde, Olivia          15 Germantown, WI                 40:03.98   2 
 12 Pankow, Elise             15 UNA                            40:44.55   2 
 13 Nommensen, Kayla          15 Mequon, WI                     41:12.35   2 
 14 Schopper, Corynn          14 UNA                            48:26.40   3 
 
Event 1  Women 16-17 5000 Meter Race Walk
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Results - Women 16-17
  1 Fassbender, Paige         16 UNA                            21:07.21   3 
  2 Haroldson, Grace          17 Mount Horeb, WI                24:47.83   3 
  3 Wedward, Ameilla          17 Brown Deer, WI                 25:23.17   3 
  4 Bralich, Brianna          17 West Bend, WI                  25:59.78   3 
  5 McMeeken, Ellie           16 West Bend, WI                  27:20.28   3 
  6 Kaelberer, Caitlyn        17 Germantown, WI                 28:02.25   3 
  7 Gresser, Kelly            16 Slinger, WI                    28:07.96   3 
  8 Hill, Kate                16 west bend, WI                  29:51.28   3 
  9 Dippel, Jessica           17 Fredonia, WI                   34:29.95   3 
 10 Ott, Mikayla              17 Germantown, WI                 36:17.56   4 
 11 Gresser, Katie            16 Slinger, WI                    38:01.38   4 
 12 Martin, Kaitlyn           16 Newburg, WI                    38:59.21   4 
 13 Burmesch, Lillyan         17 UNA                            39:00.84   4 
 
Event 1  Women 20-29 5000 Meter Race Walk
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Results - Women 20-29
  1 Plocher, Megan            24 Cedarburg, WI                  27:44.22   4 
  2 Knoebel, Andrea           28 UNA                            31:26.98   4 
  3 Neureuther, Terese        28 Slinger, WI                    36:14.38   4 
  4 Alt, Alyssa               28 Dubuque, IA                    37:22.16   4 
  5 Cypert, Teresa            26 Germantown, WI                 44:41.18   4 
 
Event 1  Women 30-39 5000 Meter Race Walk
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Results - Women 30-39
  1 Miszewski, Kimberly       37 UNA                            22:32.52   4 
  2 Dettro, Brittny           38 Cedarburg, WI                  30:39.22   5 
  3 Stuettgen, Melanie        37 Slinger, WI                    33:34.27   5 
  4 Tilidetzke, Brooke        37 Saukville, WI                  35:48.57   5 
  5 Johnson, Martha           36 Hubertus, WI                   36:02.06   5 
  6 Schumacher, Jessica       35 Jackson, WI                    38:55.71   5 
  7 Guay, Sheri               35 New Berlin, WI                 39:39.02   5 
  8 Noche, Jessica            38 Cedarburg, WI                  44:41.51   5 
 
Event 1  Women 40-49 5000 Meter Race Walk
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Results - Women 40-49
  1 Bell, Anna                42 West Bend, WI                  29:31.87   5 
  2 Hagenow, Amy              40 West Bend, WI                  29:46.70   5 
  3 Rau, Christine            40 Jackso, WI                     36:46.83   5 
  4 Cain, Janie               43 Jackson, WI                    36:53.63   6 
  5 Willis, Shelley           45 Cedarburg, WI                  38:42.80   6 
  6 Helwig, Rachel            47 Richfield, WI                  39:06.38   6 
  7 Wedward, Courtney         41 Brown Deer, WI                 41:19.58   6 
  8 Jacak, Jessica            45 UNA                            43:02.75   6 
 
Event 1  Women 50-59 5000 Meter Race Walk
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Results - Women 50-59
  1 Matter, Belinda           53 Sussex, WI                     25:53.33   6 
  2 Willick, Carol            53 Elm Grove, WI                  31:39.86   6 
 
Event 1  Boys 9&U 5000 Meter Race Walk
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Results - Men 9 & Under
  1 McKenna, Brady             9 Richfield, WI                  24:31.28   6 
  2 Knoeck, Jax                8 Hartford, WI                   26:47.40   6 
  3 McKenna, Aidan             9 Richfield, WI                  27:31.18   6 
  4 Zastrow, Benjamin          9 Germantown, WI                 28:14.03   7 
  5 Holton, Samuel             9 Plymouth, WI                   31:21.23   7 
  6 McKenna, Conner            9 Richfield, WI                  31:51.84   7 
  7 Cain, Sam                  9 UNA                            35:35.82   7 
  8 Schumacher, Jonah          7 Jackson, WI                    38:55.37   7 
 
Event 1  Boys 10-13 5000 Meter Race Walk
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Results - Men 10-13
  1 Anhalt, Joshua            12 Saukville, WI                  23:55.00   7 
  2 McMeeken, Ben             13 West Bend, WI                  23:55.52   7 
  3 Hagenow, Landon           11 West Bend, WI                  25:10.04   7 
  4 Selner, Christian         12 West Bend, WI                  26:15.35   7 
  5 Mikul, Evan               10 Richfield, WI                  26:56.81   7 
  6 Semenske, Ben             11 Richfield, WI                  26:58.49   8 
  7 Stuettgen, Ethan          11 Slinger, WI                    27:55.66   8 
  8 Willis, Ben               13 Cedarburg, WI                  33:49.16   8 
  9 Knoeck, Trey              13 Hartford, WI                   33:50.75   8 
 10 Freeman, Jake             13 Milwaukee, WI                  34:11.57   8 
 11 Holton, Joseph            11 Plymouth, WI                   35:11.04   8 
 12 Helwig, Gabriel           13 Richfield, WI                  38:58.54   8 
 13 Nommensen, Josh           12 Mequon, WI                     41:18.25   8 
 
Event 1  Men 14-15 5000 Meter Race Walk
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Results - Men 14-15
  1 Stoltz, Jacob             15 West Bend, WI                  22:21.67  10 
  2 Knoeck, Austin            15 Hartford, WI                   22:37.84   8 
  3 Ulm, Branden              15 Port Washington, WI            23:00.37   8 
  4 Willis, Luke              15 Cedarburg, WI                  23:25.65   9 
  5 Shumate, Adam             15 Mount Horeb, WI                23:37.69   9 
  6 Jagielski, Jonah          14 Slinger, WI                    24:14.37   9 
  7 Rau, Tristan              14 Jackson, WI                    26:54.41   9 
  8 Lietz, Dominic            15 Hartford, WI                   27:01.42   9 
  9 Zhou, Isaiah              15 West Bend, WI                  27:40.60   9 
 10 Selner, Joey              14 West Bend, WI                  29:43.10   9 
 11 Hahn, Matthew             15 Menomonee Falls, WI            30:42.28   9 
 12 Berth, Lucas              15 UNA                            30:43.76   9 
 
Event 1  Men 16-17 5000 Meter Race Walk
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Results - Men 16-17
  1 Jagielski, Noah           16 Slinger, WI                    19:42.00   9 
  2 Kalscheur, KJ             16 Cross Plains, WI               20:14.12  10 
  3 Ollendick, Noah           16 Mount Horeb, WI                20:27.71  10 
  4 Semenske, Jake            16 Richfield, WI                  21:37.40  10 
  5 Anderson, Jacob           17 Jackson, WI                    23:29.04  10 
  6 Cain, Dan                 16 Jackson, WI                    24:34.82  10 
  7 Nichols, Noah             17 UNA                            31:57.53  10 
 
Event 1  Men 18-19 5000 Meter Race Walk
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Results - Men 18-19
  1 Barnhart, Andy            19 UNA                            19:06.86  10 
  2 Stoltz, Matthew           19 West Bend, WI                  26:01.85  10 
  3 Helwig, Philip            19 Richfield, WI                  27:32.07  10 
  4 Willick, Evan             19 Elm Grove, WI                  30:49.25  11 
  5 Willis, Evan              19 Cedarburg, WI                  31:52.93  11 
 
Event 1  Men 20-29 5000 Meter Race Walk
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Results - Men 20-29
  1 Rosenau, Alex             24 UNA                            17:42.00  11 
  2 Wallenkamp, Nolan         20 Hubertus, WI                   18:02.20  11 
  3 Siesboer, Christopher     24 UNA                            18:22.32  11 
  4 Kempf, Nathan             28 UNA                            20:24.81  11 
  5 Plocher, Micah            25 Cedarburg, WI                  25:05.63  11 
  6 Willick, Christian        20 Elm Grove, WI                  27:42.22  11 
  7 Alt, Ryan                 28 Dubuque, IA                    37:24.39  11 
 
Event 1  Men 30-39 5000 Meter Race Walk
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Results - Men 30-39
  1 Nolte, Mark               35 Jackson, WI                    21:01.88  11 
  2 Singleton, Dante          35 Milwaukee, WI                  26:32.56  12 
  3 Tilidetzke, Daniel        38 Saukville, WI                  27:27.97  12 
  4 Zastrow, Justin           38 Germantown, WI                 28:12.76  12 
  5 Schumacher, Cory          36 Jackson, WI                    38:49.85  12 
 
Event 1  Men 40-49 5000 Meter Race Walk
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Results - Men 40-49
  1 Siegel, Tim               41 UNA                            22:03.06  12 
  2 Bensen, Kyle              43 UNA                            22:03.53  12 
  3 Wipperfurth, Al           46 West Bend, WI                  22:17.35  12 
  4 Brown, Ivan               41 Milwaukee, WI                  22:34.41  12 
  5 Straub, Corey             42 UNA                            22:53.63  12 
  6 Hill, Dave                47 West Bend, WI                  25:42.55  12 
  7 Gold, Jason               42 Colgate, WI                    26:49.49  13 
  8 Mikul, Dave               42 Richfield, WI                  26:56.27  13 
  9 McKenna, Michael          42 Richfield, WI                  27:30.80  13 
 10 Bernarde, Jeff            49 Germantown, WI                 27:48.47  13 
 11 Nass, Tim                 44 Sussex, WI                     28:11.36  13 
 12 Cain, Mike                44 Jackson, WI                    28:17.30  13 
 13 Holton, David             42 Plymouth, WI                   29:34.20  13 
 14 Stoltz, David             47 West Bend, WI                  30:24.74  13 
 15 Brion, Roy                41 Slinger, WI                    31:21.57  13 
 16 Willis, Mike              46 Cedarburg, WI                  34:53.71  13 
 17 McKenna, Michelle         46 Richfield, WI                  36:42.05  14 
 
Event 1  Men 50-59 5000 Meter Race Walk
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Results - Men 50-59
  1 Klika, John               54 Menomonee Falls, WI            21:16.69  14 
  2 Weber, Daryl              59 Germantown, WI                 26:21.52  14 
  3 Wellman, Mark             53 Slinger, WI                    28:06.99  14 
  4 Semenske, John            51 Richfield, WI                  30:29.58  14 
  5 Morton, Jim               53 Sussex, WI                     31:57.04  14 
  6 Balge, Carl               57 UNA                            33:56.92  14 
  7 Selner, Joe               56 West Bend, WI                  37:29.95  14 
  8 Wedward, Brian            51 Brown Deer, WI                 41:52.61  14 
  9 Mutterer, Tim             57 Racine, WI                     42:23.77  14 
 
Event 1  Men 60-69 5000 Meter Race Walk
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Results - Men 60-69
  1 Clavette, Patrick         61 Hartford, WI                   32:06.45  15 
  2 Schroeder, Nick           66 Milwaukee, WI                  35:27.21  15 
 
Event 1  Men 70+ 5000 Meter Race Walk
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Results - Men 70+
  1 Jahn, Thomas              71 Mequon, WI                     48:26.01  15